कोरोनाकाे खोपले शरीरलाई चुम्बक बनाएको दाबी, सिक्का, चम्चा, टाँसिए (भिडियाे)

राष्टिय राेचक समाचार

काठमाडौं । कोरोना विरुद्धको खोपको असरका बारेमा कयौं जिज्ञासाहरु आइरहेका छन् । केही व्यक्तिहरु खोप लगाएपछि ज्वरो आउनुका साथै शरीर दुखेको लगायतका सामान्य असर देखिएको बताइरहेका छन् भने केहीले खोप लगाएपछि कुनै असर नदेखाएको बताइरहेका छन् ।

तर भारत महाराष्ट्र पुणेका एक व्यक्तिले कोरोना खोप लगाएपछि आफ्नो शरीर चुम्बक जस्तै भएको दावी गरेका छन् । अरविंद सोनारले आफुले कोरोनाको दुवै डोज लगाइसकेको बताएका छन् ।

उनले आफुले दावी गरेको कुरालाई प्रमाणित गर्न एक भिडियोनै बनाएर सोसल मिडियामा राखे जुन अहिले भाइरल भइरहेको छ । भिडियोमा उनको शरीरमा सिक्का, चम्चा, पनिऊ, थाल टाँसिएको देख्न सकिन्छ ।

उनले बताएका छन् की ‘मैले आफ्नो छोरासँग कुरा गर्दै थिँए खोप लगाएपछि शरीरमा स्टील वस्तुहरु टाँसिन सक्छ भन्ने कुराको चर्चा भयो मैले पनि जाँच गर्न टासि हेँरे मेरो शरीरमा पनि टाँसियो ।’

अरविन्द सोनारले कोभिशिल्ड खोप लगाएका थिए । उनले पहिलो मात्रा मार्च र दोस्रो मात्रा जुनमा लगाएका थिए । १० वर्ष अगाडि उनको वाइपास सर्जरी पनि गरिएको थियो । विगत दुई वर्षदेखि मधुमेहको उपचार चलिरहेको छ ।

आफ्नो शरीरमा सिक्का, चम्चा लगायतका स्टिल वस्तु टाँसिएको कुरा डाक्टरलाई बताए । डा.दाभोलकरका अनुसार शरीरमा सिक्का तथा भाँडा टाँसिनु भौतिक नियमअनुसार सम्भव छ । ‘यदी शरीरमा चिल्लो पदार्थ अथवा भ्याकुम क्याविटी बन्यो भने यस्ता वस्तुहरु टाँसिन सक्छन् यसलाई खोपसँग जोड्नु उपयुक्त हुँदैन ।’ बीबीसी ।

काेराेना महामारी तेस्रो लहरको खतरा कसकसलाई छ ?

काठमाडौं । अबको चारदेखि ६ महिनाभित्र सबै उमेर समूह तेस्रो लहरको कोरोना संक्रमणको जोखिममा रहेको विज्ञले औंल्याएका छन्। नेपालमा अहिले पनि करिब ८ प्रतिशत जनसंख्याले मात्र खोप लिएका र बाँकीका बारेमा अन्योल रहेको अवस्थामा खोप नलिएका उमेर समूह जोखिममा पर्ने उनीहरूको तर्क छ। विकसित राष्ट्रहरूले तेस्रो लहरको जोखिममा खोप नलिएका १८ वर्षमुनिका बालबालिका पर्ने प्रक्षेपण गरिरहेकै बेला नेपालका स्वास्थ्य विज्ञको भने भिन्न धारणा छ।

‘हामी कहाँ विकसित राष्ट्रकै सूत्र लागु हुने स्थिति छैन, अमेरिका तथा युरोपमा खोप लगाउन बालबालिकामात्र बाँकी रहेकाले तेस्रो लहरको जोखिममा उनीहरूलाई राखेका हुन्। हामी कहाँ खोप नलिएका सबै जोखिममा पर्छन्’, राष्ट्रिय इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाका पूर्वनिर्देशक डा. बाबुराम मरासिनीले भने।

नेपालमा १८ वर्षमुनिका बालबालिका र खोप नलिएका कुनै पनि समूह जोखिममा हुने शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पतालका अनुसन्धान विभाग संयोजक डा. शेरबहादुर पुन बताउँछन्। उनका अनुसार नेपालमा सन् २०२१ भित्रै सबै उमेर समूहले खोप लगाइसक्ने सम्भावना नदेखिएकाले बालबालिकासमेत जोखिममा छन्। अहिले कोरोना संक्रमण भएकाको शरीरमा पनि तेस्रो लहरसम्ममा एन्टीबडी प्रभाव सकिने हुनाले जोखिम हुन्छ। ‘कोरोनाले कुनै उमेर समूहलाई लक्षित गरेको हुँदैन, खोप अर्को लहर सुरु हुनुअघि नै सबैले पाउँछन् कि पाउँदैनन् भन्ने कुरा मुख्य हो’, डा. पुनले भने। खोप नलिएका युवा र बालबालिका दुवै जोखिममा पर्न सक्ने डा. पुनको अनुमान छ। भाइरस कुन रूपमा म्युटेन्ट भएर आउँछ भन्ने कुराले पनि जोखिम निर्धारण हुने उनको भनाइ छ। अहिले खोप लिएकामा पनि खोपले कति महिना काम गर्छ भन्ने कुराको अध्ययन भइनसकेको अवस्थामा कुनै उमेर समूहमात्र जोखिममा भन्ने निक्र्योल गर्न नसकिने पुनले बताए।

स्वास्थ्य सेवा परिवार कल्याण महाशाखा खोप शाखाका प्रमुख डा. झलक गौतमले १८ वर्षमुनिका बालबालिकाका लागि अहिलेसम्म कोभिड १९ विरुद्धको खोप परीक्षण भइनसकेकाले अन्तर्राष्ट्रिय रूपमा तेस्रो लहरमा बालबालिका जोखिममा हुने चर्चा चलेको बताए। ‘पहिलो कुरा, बालबालिकाका लागि कोभिड १९ विरुद्धको खोप नै बनेको छैन। दोस्रो कुरा, बनिहालेमा पनि नेपालले ल्याउन सक्ने स्थिति छैन’, डा. गौतमले भने। बालबालिकामा संक्रमण भइहालेमा उपचारको व्यवस्थापन चुनौतीपूर्ण हुन सक्ने उनको अनुमान छ। ‘धेरै संख्यामा बालबालिका संक्रमित भएमा उनीहरूलाई फिट हुने भेन्टिलेटर, बेड र जनशक्ति तयार हुनुपर्छ’, उनले भने।

राष्ट्रिय इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाका निर्देशक डा. कृष्णप्रसाद पौडेलले भने अहिलेसम्म तेस्रो लहरले बालबालिका नै जोखिममा पर्छन् भन्ने पुष्टि नभएको बताए। ‘बालबालिकामात्र जोखिममा पर्छन् भन्ने प्रमाणित छैन तर हामीले सबै अस्पताललाई बालबालिकालाई मिल्ने बेड र भेन्टिलेटर क्षमताको २० प्रतिशत तयार पार्न निर्देशन दिएका छौं’, उनले भने।

कोभिड १९ विरुद्धको खोप संयोजक डा. श्यामराज उपे्रतीले अहिलेसम्म खोप आउने निश्चित नभएकाले नेपालमा बालबालिकाका साथै खोप नलिएका सबै समूह जोखिममा रहेको बताए। पहिलो र दोस्रो लहरमा पनि नेपालमा बालबालिका संक्रमित भइसकेका छन् तर उनीहरूको मृत्युदर कम देखिएको छ। बालबालिका होचा हुने, भुइँमा खेल्ने कारणले घरको सफाइमा ध्यान दिने, घरबाहिरका व्यक्तिलाई बालबालिकासँग भेट्न नदिन सजग हुनुपर्ने चिकित्सक सुझाउँछन्। नागरिक दैनिकमा पवित्रा सुनारले समाचार लेखेकी छिन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *